Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This wall mirror is a real design highlight that brings light, depth, and elegance to any room. The shiny silver frame with a three-dimensional structure adds exciting accents and emphasizes the elegant, modern flair. Made of high-quality stainless steel, it combines timeless aesthetics with durable quality. Whether mounted horizontally or vertically, as an eye-catcher in the hallway, a stylish accessory in the bedroom, or to create more space in the living room—it is a real statement piece for modern, glamorous, or minimalist living concepts.
- Rectangular wall mirror with sculptural frame in silver, 180 x 90 x 3 centimeters (H/W/D)
- The three-dimensional design of the shiny silver frame creates an extraordinary, modern look
- The frame of the full-length mirror, made of sturdy stainless steel, is a unique, handmade piece
- A mirror for the hallway, bedroom, and living room, whose geometric design suits any room
- Suitable for horizontal and vertical wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 180 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 2 cm |
| Weight | 14.6 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Mirrored, Silvery |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Mirror surface, Vertical |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Stainless steel lacquered, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, Each peace unique, For stationary use Vertical, 180 - 80 cm Mirror surface |
| Room: | Bedroom |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Carino |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
Reviews
Log in