Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A top tip from our interior design experts: hang mirrors opposite a window to bring even more light and perspective into the room. Our Brick window mirror is mounted in a painted steel frame. Steel hooks on the back make it easy to hang the mirror on the wall.
- Large, black metal wall mirror, 182 x 71 x 3 cm (H/W/D)
- The rectangular metal mirror adds a subtle touch of industrial style to the living room, hallway or bedroom
- Mirrors with a window look open up rooms visually and create the illusion of a view
- Can be hung on the wall in either portrait or landscape format
- The actual reflecting surface is 69 x 181 cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 182 cm |
| Width | 71 cm |
| Depth | 3 cm |
| Weight | 20.2 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Black, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Horizontal und vertical, Mirror surface |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Steel lacquered, Back panel: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, For wall fixing Horizontal und vertical, 69 x 181 cm Mirror surface |
| Room: | Corridor, Dining room, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Brick |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Home Office |
| Marketing calendar: | July |
Reviews
Log in