Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This rectangular wall mirror has a clean, modern look. The brown frame made of titanium-coated steel blends perfectly into any contemporary interior. Whether in the hallway, bedroom or living room - its geometric design can be combined in a variety of ways. The mirror adds a fresh touch and makes rooms appear larger. It's ideal for adding sparkle to minimalist furniture or as an accent in an urban setting. A real eye-catcher that combines functionality and style.
- Rectangular wall mirror with brown frame, 120 x 80 x 6.5 centimeters (H/W/D)
- The frame of the mirror in stylish coffee brown is made of titanium-coated steel
- Framed mirror for hallways, bedrooms and living rooms with a geometric design to suit any room
- Easy wall mounting thanks to the hanging device welded to the frame
- The pure mirror surface is 113 - 73 cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 120 cm |
| Width | 80 cm |
| Depth | 4 cm |
| Weight | 12.8 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Mirror surface, Vertical |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Steel titanium coated, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, Each peace unique, For stationary use Vertical, 113 - 73 cm Mirror surface |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Arezzo |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Fathers Day |
| Trendshows: | Elegance, Modern Times |
| , Elegance – Modern, Modern – Living | |
Reviews
Log in