Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This large wall mirror brings modern charm and an open spatial effect to any home. The coffee-brown frame made of titanium-coated steel emphasizes the clear, geometric design. Perfect for hallways, bedrooms or living rooms - it reflects light and creates depth. Whether as a stylish addition to minimalist furniture or as an exciting accent in a cozy ambience, this full-length mirror makes a harmonious statement in any setting.
- Large wall mirror with frame in brown, 200 x 70 x 6.5 centimeters (H/W/D)
- The frame of the full-length mirror in stylish coffee brown is made of titanium-coated steel
- Modern mirror for hallways, bedrooms and living rooms, whose geometric design adds dynamism to any room
- Easy wall mounting thanks to the hanging device welded to the frame
- The pure mirror surface is 193 - 63 centimeters
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 200 cm |
| Width | 70 cm |
| Depth | 6.5 cm |
| Weight | 18.1 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Mirror surface, Vertical |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Steel titanium coated, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, Each peace unique, For stationary use Vertical, 193 - 63 cm Mirror surface |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Arezzo |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Fathers Day |
| Trendshows: | Elegance, Modern Times |
| , Elegance – Modern, Modern – Living | |
Reviews
Log in