Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The mirror for the wall with a matt, gold-coloured frame is an impressive piece for any hallway. Its unusual elongated trapezoid shape gives it a modern and unique charm. With its elegant design, it catches the light and visually enlarges the room. A stylish home accessory that will add individual flair to your interior.
- Gold-coloured wall mirror in a trapezoid shape, 65(45) x 160 x 6.5 cm (W/H/D)
- The frame of the full-length mirror is made of steel and coated with brass
- A modern mirror for hallways, bedrooms and living rooms, whose geometric design will add dynamism to any space
- Easy wall mounting thanks to the fitting welded to the frame
- The actual reflecting surface is 153 x 58 cm
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 160 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 6 cm |
| Weight | 11.7 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Golden, Mirrored |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Mirror surface, Vertical |
| Print catalogue: | Glass: Glass Mirrored, Frame: Steel brass-plated, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, Each peace unique, For stationary use Vertical, 153 - 58 cm Mirror surface |
| Room: | Corridor, Living room |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Arezzo |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam, Elegance – Modern | |
Reviews
Log in