Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A stylish animal highlight for any wall! This unusual wall light combines an artistic animal figure with soft light and creates a unique atmosphere. The detailed dog head almost looks like a sculpture and creates charming accents - perfect for modern living spaces, creative offices or as a humorous statement in the entrance area. Particularly effective in combination with minimalist furniture or as a contrast to warm wood tones. A real must-have for design lovers with character!
- Unique wall light in dog design, 25 x 23.5 x 29.5 centimeters (H/W/D)
- The detailed dog's head impresses with its sculptural design and makes a humorous style statement
- Surprises guests in the hallway, keeps them company as a lamp next to the bed and brings eccentricity into the living room
- Thanks to its low weight (2 kg) and the hanging device on the back, it can be quickly mounted on the wall
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 28 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 23 cm |
| Weight | 2.4 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured |
|---|---|
| Details: | Extras, In line, Lenght of wire, Textile-covered |
| Print catalogue: | Polyresin, 200 cm Lenght of wire, Flip-switch In line, Wire Textile-covered, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Animal |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA |
Reviews
Log in