Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The “Fluid Realities” collection is the result of KARE's exclusive collaboration with the renowned star designer Karim Rashid. His signature also characterizes this extraordinary wall light, which creates an unmistakable effect with its organic shape and high-gloss pink. The soft LED light sets fascinating accents and creates an atmospheric ambience - ideal for living areas, lounges or modern bedrooms. As a solitaire, it radiates pure design power, but can also be combined with purist or futuristic elements. An artistic statement that immerses rooms in a new dimension.
- Large, modern wall light in pink, 101.4 x 201.7 x 15.1 centimeters (H/W/D)
- The rounded shape in bright pink makes a powerful design statement on any wall with its glossy finish
- The lamp provides atmospheric and unique lighting in living areas, lounges or in the bedroom
- Inspired by futuristic design visions, this luminaire adds an eye-catching, dynamic touch to any room
- 230 V, bulb type LED, max. 96 watts, lumen 4820, bulb included, bulb not replaceable, service life 30000 h, bulb color in K 3000
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 101.4 cm |
| Width | 201.7 cm |
| Depth | 15.1 cm |
| Weight | 54 kg |
| Volume (packed) | 0,71 m³ |
Product information
| Color : | Rose |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Extras, Hand-crafted, Shade |
| Print catalogue: | Polyvinyl chloride (rigid PVC), Fiberglas, 15,10 x 101,40 x 201,70 cm Shade, Hand-crafted, Each peace unique, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Cloud |
| Specials: | Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in