Description
A natural eye-catcher in the hallway and living room: a feathered friend that spreads light in the darkness as a wall lamp. For bird lovers and all fans of creative furnishing ideas.
- Flamboyance in an antique golden tone: wall-mounted lamp made of synthetic resin in the shape of a heron
- Creative lamp design, rich in detail and lovingly executed, each heron figure is handmade
- Surprises guests in the hallway, provides company as a lamp next to the bed and adds a touch of eccentricity to the living room
- A practical feature: the lamp is supplied assembled and an electrical connection on the wall is not necessary, a conventional socket is sufficient
- Lighting designers recommend three to five light sources in a room. One of them should diffuse indirect light - like this charming lamp for wall mounting
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 61 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 21 cm |
| Weight | 3 kg |
| Volume (packed) | 0,13 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Golden |
|---|---|
| Details: | Assembled, Extras, Hand-crafted, Lenght of wire, Textile-covered, Vertical |
| Print catalogue: | Shade: Polyresin, Aluminum copper-plated, 180 cm Lenght of wire, For wall fixing Vertical, Hand-crafted, Wire Textile-covered Black, Assembled, |
| Season: | Saison2020-1 |
| Series: | WL Heron |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in