Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Timeless style meets vibrant color: this round wall clock makes a striking statement with its golden numerals and hands on a rich red dial. Its modern retro design lends living and working spaces a stylish atmosphere and combines practical functionality with decorative appeal. Whether as an eye-catching feature in the living room, a daily reminder in the kitchen, or an inspiring accessory in the office, this clock effortlessly complements a wide variety of interior styles. As a special housewarming or anniversary gift, it will delight design enthusiasts and anyone who values punctuality.
- Round wall clock in red and gold, 48.7 x 48.7 x 3.5 centimetres (H/W/D)
- This wall clock impresses with its golden numbers and hands on an elegant red dial
- Exudes modern retro flair and is as useful as it is decorative
- An ideal gift idea for a housewarming or company anniversary, for design enthusiasts or punctuality fanatics
- 1 x battery not included AA LR6 1.5V Mignon
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 48.5 cm |
| Width | 48.5 cm |
| Depth | 4.5 cm |
| Weight | 1.1 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | AA LR6 1,5V Mignon, Extras |
| Print catalogue: | Clock-face: Medium density fibreboard (MDF) Stained-lacquered, Aluminum lacquered, Back panel: Acrylonitrile butadiene styrene, Hands: Aluminum lacquered, 1 x Battery excluded AA LR6 1,5V Mignon, |
| Room: | Corridor |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Leonardo |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in