Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
For all those who celebrate the industrial style at home: the metal wall clock creates an atmosphere that is in no way inferior to an industrial loft from the Soho of the 1980s. It's a stylish time keeper and decorative object at the same time. The shape is based on a fan and the fan blades are so smoothly polished that they have to be behind bars. Battery not included.
- A large round clock for the wall in silver made of metal
- Unique design for style fans thanks to the fan look
- Functional wall decoration in the industrial style
- Quartz clock mechanism with battery operation for 1 x 1.5 V, AA Mignon
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 61 cm |
| Width | 61 cm |
| Depth | 7 cm |
| Weight | 2.7 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | AA LR6 1,5V Mignon, Assembled, Quartz movement |
| Print catalogue: | Frame: Steel nickel-plated, Numbers: Aluminum lacquered, Steel nickel-plated, 1 x Battery excluded AA LR6 1,5V Mignon, Assembled, Quartz movement |
| Season: | Saison2021-2 |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Christmas, Fathers Day, Home Office |
Reviews
Log in