Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A fruity splash of color with artistic flair: this purple vase captivates with its vibrant strawberry details, which lend the arrangement a playful touch. Made from dolomite and finished with a finely glazed surface, this handmade, one-of-a-kind piece combines natural elegance with high quality. Whether as an eye-catching piece on the sideboard, a stylish highlight on the console table, or a decorative element on the dining table, the vase adds fresh accents everywhere and brings life to the interior. Perfect for charmingly showcasing flowers and dried bouquets, it also makes an original gift.
- Purple vase with red strawberry details, 30 x 25 x 25 centimeters (H/W/D)
- This flower vase impresses with its detailed 3D appliqués in the form of bright red strawberries
- Adds fruity splashes of color to sideboards, consoles, or dining tables
- Made from dolomite, the vase impresses with its high-quality, ceramic-like finish
- Each piece is unique, carefully handcrafted, and makes a charming gift idea
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 30 cm |
| Width | 25 cm |
| Depth | 25 cm |
| Weight | 2.25 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Purple |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe, Not foodsafe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Dolomite handpainted, Hand-crafted, Each peace unique, Filling quantity, not suitable for microwaves, Not dishwasher safe, Not foodsafe |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in