Description
A stylish accent piece with sculptural charm: this glass vase impresses with its curved shape and elegant, glossy finish. The reflective look gives it a luxurious look and creates an exciting play of light in the room. As a solo artist on the side table or staged with delicate branches, long-stemmed flowers or decorative grasses, it becomes an elegant eye-catcher. It looks particularly harmonious in combination with metallic accessories, clean lines and muted colors. A real highlight for anyone who wants to set decorative accents with modern sophistication.
- Glass vase in mint green with brown handle, 25 x 17 x 17 centimetres (H/W/D)
- The vase made of colored glass impresses with its curved silhouette and refreshing shade of green
- Curved, blue details and the brown handle lend an extraordinary touch
- The narrow neck is perfect for delicate bouquets or impressive dry arrangements
- Each flower vase is unique and handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 25 cm |
| Width | 17 cm |
| Depth | 17 cm |
| Weight | 1.75 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Glass Colored, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Sina |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in