Description
With its bold, sculptural shape and bright yellow colour, this vase is an absolute statement piece. Its striking silhouette looks like a work of art that fills the room with life. Ideally placed on a side table or as a highlight in an open shelf combination, it unfolds its full effect. Combined with soft, neutral colours such as white or beige, it creates a fascinating contrast that perfectly sets the scene for the vase. Whether with floral accents or without - it always provides an extravagant touch and adds an artistic touch to any room.
- Sculptural glass vase in yellow, 43 x 25.5 x 24 centimetres (H/W/D)
- The sculptural, unusual silhouette gives the flower vase an artistic touch
- The extravagant design in sunny yellow sets bold, stylish accents
- Perfect as a single statement piece or in combination with other home accessories for a harmonious ambience
- Each flower vase is unique and handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 43 cm |
| Width | 25.5 cm |
| Depth | 24 cm |
| Weight | 5.8 kg |
| Volume (packed) | 0,10 m³ |
Product information
| Color : | Yellow |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Glass Colored, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Salut |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Wild Summer |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in