Description
This vase is a real statement piece for anyone who loves eye-catching accents in the room. In a bright red colour and with its organic shape, it brings energy and character to any interior. As a solitaire on the floor or in combination with branches, dried flowers or large leaves, it unfolds its full effect. It also creates exciting style breaks in modern interiors or as a contrast to natural materials. Its sculptural appearance makes it not only a vessel, but also a design object - ideal for bringing empty corners to life in a stylish way.
- Large glass vase in red, 60 x 42.5 x 42.5 centimetres (H/W/D)
- This vase impresses with its rounded shape in a rich, warm red colour
- The narrow neck is perfect for delicate bouquets or impressive dry arrangements
- Perfect as a single statement piece or in combination with other home accessories for a harmonious ambience
- Each flower vase is unique and handcrafted
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 60 cm |
| Width | 42.5 cm |
| Depth | 42.5 cm |
| Weight | 8 kg |
| Volume (packed) | 0,18 m³ |
Product information
| Color : | Red |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Object: Glass Colored, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Salut |
| Specials: | Deals, In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in