Description
Lemon vases with imitation fruit are popular, because they add a splash of colour to any room. The bright lemony yellow has a refreshing and invigorating effect. Lemons also add a natural touch to interior design. Lemon vases bring back memories of holidays by the sea and are ideal as a decorative element in both modern and other interior styles.
- Lemon vase in yellow made of glazed porcelain, 19 x 26 x 26 cm (H/W/D)
- Get this double pack of power vitamins for your home: the colour yellow and lemons!
- Each flower vase is handcrafted in great detail and is unique
- This yellow porcelain vase is a beauty not just for your summery table setting
- Lemons are a wonderful ingredient for the Mediterranean interior style and decorations with Dolce Vita vibes
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 19.5 cm |
| Width | 27 cm |
| Depth | 27 cm |
| Weight | 3.4 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Yellow |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Porcelain glazed, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Lemon Juice |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
| Marketing calendar: | May, July |
Reviews
Log in