Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Glass and ceramics are popular materials for flower vases. Glass vases usually have a cool and light appearance, while ceramic vases bring liveliness to the decoration with their sculptural surfaces. Depending on the finish, modern vases made of metal add a different mood to the home. With its sculptural design Half Face Gold looks like a decorative object, while its surface reveals that it was made by hand. The golden shimmer of the surface, which comes from the brass finish, has an elegant effect.
- Golden vase in the shape of a bowl made of metal, sized 46 x 29 x 16 cm ( H/W/D)
- It gives every bouquet of flowers a face with its design
- This flower vase puts two decorative trends on your sideboard at the same time: face design and decorative vases made of metal
- Each large vase is a unique handcrafted piece
- As a decorative bowl on the chest of drawers it provides interesting storage for keys and the like
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 46 cm |
| Width | 29 cm |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 4 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted |
| Print catalogue: | Aluminum brass-plated, Hand-crafted |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2022-1 |
| Series: | Halfface |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Christmas |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in