Description
A stylish interplay of organic silhouette and natural materiality - this glass vase brings modern elegance into play with its sculptural shape and warm amber hue. The high-contrast base made of dark solid wood gives it stability and an earthy depth that harmonizes particularly well with nature-inspired furnishing styles. As a solo artist on sideboards or in combination with dried flowers on the dining table, it creates a harmonious overall look. It also unfolds its decorative character in an ensemble with other vases of different heights and makes a calm yet expressive statement in the room.
- Unusual glass vase in brown with wooden details, 21 x 16 x 16 centimetres (H/W/D)
- This vase in a warm shade of amber impresses with its rounded, sculptural shape
- The dark solid wood base creates a natural, warm contrast
- Perfect as a single statement piece or in combination with other home accessories for a harmonious ambience
- Each vase is handcrafted in great detail and is unique
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 21 cm |
| Width | 16 cm |
| Depth | 16 cm |
| Weight | 0.7 kg |
| Volume (packed) | 0,09 m³ |
Product information
| Color : | Brown |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted |
| Print catalogue: | Glass Colored, Paulownia Solid wood Natural/untreated : Flamed, Hand-crafted, Each peace unique |
| Season: | Saison2024-1 |
| Series: | Earthy |
| Specials: | In stock, PRIMA, US-Fit |
| Topic: | Wild Summer |
| Marketing calendar: | May, September |
Reviews
Log in