Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Like a blossoming bud, this yellow vase unfolds its charm and breathes refreshing lightness into any arrangement. The flower-shaped body made of dolomite shines with a finely glazed surface, reminiscent of fine ceramics to the touch, and preserves cut flowers as stylishly as dried bouquets. Placed on a sideboard next to picture frames, as the centerpiece of a coffee table arrangement, or accompanied by scented candles on a console table, this unique piece adds a soft splash of color. Careful craftsmanship makes each piece unique—a thoughtful gift for interior design enthusiasts and anyone who wants to enjoy springtime feelings all year round.
- Yellow vase in the shape of a flower, 20 x 21 x 7 centimeters (H/W/D)
- In the shape of an enchanting flower, the vase adds delicate accents
- In soft yellow, it brings life to sideboards, consoles, or coffee tables
- Made from dolomite, the vase impresses with its high-quality, ceramic-like finish
- Each piece is unique, carefully handcrafted, and makes a charming gift idea
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 20 cm |
| Width | 21 cm |
| Depth | 7 cm |
| Weight | 0.8 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Yellow |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe, Not foodsafe, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Dolomite handpainted, Hand-crafted, Each peace unique, Filling quantity, not suitable for microwaves, Not dishwasher safe, Not foodsafe |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Blossom Dream |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Spring Selection, Wild Summer |
Reviews
Log in