Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Shoes, weekend bags, handbags and the trench coat - everything you need for a skilful fashion appearance can be found in this luggage trolley à la grand hotel. A sophisticated idea to design your own coat stand. The coat stand on wheels is also practical: it creates order and offers plenty of storage space! Other colour variants available in the shop.
- Flexible applications: a luxurious, matt black luggage trolley on casters in the grand hotel style
- The most attractive place to store your beauty case, aluminium suitcase and travel bag in style
- Replaces the coat stand in the hallway - surprise your VIP guests!
- This mobile piece can be moved from one room to the next at any time, thanks to the floor-protecting rubber casters
- Solid and made of powder-coated stainless steel, with practical all-round impact protection made of rubber
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 188 cm |
| Width | 108 cm |
| Depth | 62 cm |
| Weight | 31 kg |
| Volume (packed) | 0,30 m³ |
Product information
| Color : | Black, Grey |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Stainless steel powder-coated, Roller: Natural rubber (gum arabic), Shelf: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cover: Polyester, 120 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Bedroom, Corridor, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | VIP |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in