Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A glass that is more than just a drinking vessel - this water glass combines artistic structure with stylish design. The woven look is reminiscent of woven textiles and gives the glass a special feel and depth. The rich petrol shade adds a modern accent to any table. Ideal for everyday use or special occasions, it brings a breath of fresh air to any table setting. Combined with simple plates and warm wood tones, it creates a harmonious overall look. This glass is recommended to be cleaned by hand in order to preserve its elegant appearance.
- Textured water glass in petrol blue, 10 x 8.5 x 8.5 centimetres (H/W/D)
- The glass fascinates with its classic shape and its slightly transparent color in rich petrol
- The detailed, braided texture creates a high-quality look and feel
- Ideal for refreshing drinks or large portions of water
- Brightens up everyday life and adds zest to the glass range
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 10 cm |
| Width | 8.5 cm |
| Depth | 8.5 cm |
| Weight | 0.25 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Bluegreen, Green |
|---|---|
| Details: | Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Plated, 380 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Tissue |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in