Description
Colorful, playful and with a special twist - this glass brings color and dynamism to the table! The vibrant dots in a raised 3D design add an artistic touch to any drink and turn every pour into a stylish experience. Perfect for fine wines or refreshing drinks, it adds a charming touch to any table setting. Whether as a cheerful splash of color in a modern collection of glasses or as an unusual gift for connoisseurs - this design highlight will impress across the board. In combination with plain glasses, it creates an exciting contrast that enhances any table decoration.
- Water glass with dot design, 8.8 x 8.1 x 8.1 centimeters (H/W/D)
- The dots with 3D effect in different, vibrant colors make this glass a special eye-catcher
- With a capacity of 305 ml, the glass is ideal for refreshing drinks
- A unique, handcrafted piece that brightens up everyday life and adds a touch of zest to the glassware range
- Please do not put this handmade glass object in the dishwasher to ensure its longevity
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 8.8 cm |
| Width | 7 cm |
| Depth | 7 cm |
| Weight | 0.14 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Transparent |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Clear, Glass Colored, Hand-crafted, Each peace unique, 305 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Party Dots |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Topic: | Spring Selection |
Reviews
Log in