Description
The glasses in the Mimi range impress with their artistic, abstractly shaped details and the clear glass in a warm brown shade. The amber accent gives each glass a sophisticated touch and makes them a real eye-catcher. Perfect for stylish dinner parties or as an elegant addition to your everyday setting. They look particularly beautiful on minimalist, wood-accented tables and add a touch of sophistication to both modern and timeless interiors.
- Water glass with grey accents, 14 x 8.8 x 8.8 centimetres (H/W/D)
- Überzeugt durch abstrakt geformte Details aus gefärbtem, klarem Glas in kühlem Dunkelgrau
- Ideal for special occasions or everyday use, the glass adds a special touch to any table setting
- With a capacity of 455 ml, the glass is ideal for refreshing drinks or large portions of water
- Brightens up everyday life and adds zest to the glass range
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 14 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Depth | 8.8 cm |
| Weight | 0.36 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Grey |
|---|---|
| Details: | Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Colored, 455 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Mimi |
| Specials: | Deals, In stock, US-Fit |
Reviews
Log in