Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A real gem for the dining table - this drinking glass enchants with fine, silver dots that give the clear glass a gently glamorous touch. The delicate ornament shimmers discreetly in the light and turns every drink into a stylish moment of enjoyment. With its elegant look, the glass is suitable for both festive table settings and modern everyday settings. It looks particularly elegant in combination with linen, natural materials or accessories in brass or black. A small eye-catcher with a big impact - perfect for adding that certain something to the table.
- Small water glass with silver dot details, 9.3 x 8 x 8 centimetres (H/W/D)
- Fine, silver embellishments give the drinking glass a touch of gentle elegance
- With a capacity of 305 ml, the glass is ideal for refreshing drinks
- A handcrafted unique piece that brightens up everyday life and adds a touch of zest to the glassware range
- We recommend cleaning this handmade glass object by hand to ensure a long service life
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 9 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.117 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Silvery, Transparent |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Filling quantity, Hand-crafted, Not dishwasher safe |
| Print catalogue: | Glass Clear, Glass Colored, Hand-crafted, Each peace unique, 305 ml Filling quantity, Not dishwasher safe |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Glam Dots |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in