Description
The glasses in the Clue series bring a breath of fresh air to any dining table with their clear, elegant shape and lively, riffled surface. The delicate blue, decorated with fine speckles in white, exudes Mediterranean flair and has a pleasantly light and stylish effect. The sophisticated texture catches the light in a fascinating way and ensures a lively play of colors with every sip. Ideal for summer cocktails or a relaxed dinner, the set can be perfectly combined with natural materials such as linen, wood or ceramics to create charming accents in any setting.
- Riffled cocktail glass in blue with white details, 18 x 12 x 12 centimetres (H/W/D)
- The shapely silhouette and riffled structure make the glass an eye-catcher on any dining table
- The slightly transparent coloring in cool blue and fine, white speckled details lend a Mediterranean touch
- Harmonizes wonderfully with plain or coloured tableware sets and adds a refreshing accent to the glassware range
- With a generous capacity of 380 ml, the glass is ideal for refreshing drinks
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 13 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.3 kg |
| Volume (packed) | 0,07 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Filling quantity |
| Print catalogue: | Glass Colored, 380 ml Filling quantity |
| Room: | Dining room, Kitchen |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Clue |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in