Description
This modern water glass in stylish blue will bring a breath of fresh air to any dining table. The distinctive, textured surface not only gives it a sophisticated look, but also makes it pleasant to touch. Whether it's water, juice or a sparkling cocktail, this glass presents every refreshing drink in style. Combined with simple plates or colourful napkins, it creates a modern table setting.
- On-trend water glass in blue, 10.7 x 8.2 x 8.2 cm (H/W/D)
- An upgrade for every dining table thanks to its specially textured surface
- This glass in a cool shade of blue shows off every refreshing drink to its best advantage
- Capacity: 310 ml, dishwasher safe
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 13.8 cm |
| Width | 8 cm |
| Depth | 8 cm |
| Weight | 0.2 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Blue |
|---|---|
| Details: | Dishwasher-safe, Filling quantity, Hand-crafted, not suitable for microwaves |
| Print catalogue: | Glass Colored, Hand-crafted, Dishwasher-safe, 310 ml Filling quantity, not suitable for microwaves |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Cascata |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in