Description
This wooden chest is both a decorative and functional solution for storing things in your home, whether in the hallway, bedroom or living room. Each one is a handmade and hand-painted unique piece of lacquered solid mango wood and is manufactured in India in traditional workshops. The powder-coated steel fittings in a shade of matt brass stylishly complement the design. Thanks to the two side handles, you can easily move the chest. With attention to detail, various animal designs such as a rabbit, elephant and giraffe are artfully carved and colourfully painted. The solid construction and the natural material of wood make this piece of furniture particularly durable.
- Charming, handcrafted wooden chest with animal motifs, 47 x 81 x 42 cm (H/W/D)
- A unique, handcrafted design made of lacquered solid mango wood, each wooden chest is unique
- Pretty, carved and colourfully painted animal images make this chest a favourite piece
- Perfect storage space throughout the home for cushions, blankets and more
- Supplied already assembled
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 47 cm |
| Width | 81 cm |
| Depth | 42 cm |
| Weight | 17.2 kg |
| Volume (packed) | 0,24 m³ |
Product information
| Color : | Multicoloured, Nature |
|---|---|
| Details: | Assembled, Each piece unique, Hand-crafted, Handpainted, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Corpus: Mango Solid wood Lacquered , lid, figures, feet, Fittings: Steel powder-coated, 20 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Assembled, Handpainted |
| Season: | Saison2023-2 |
| Series: | Zoo |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Cosy Living |
| , Cosy – Lounge | |
| Marketing calendar: | February |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in