Description
Graphic statement meets practical organizing wonder: this quartet of chests combines functional storage space with expressive design. In striking black and white and covered with a coated cover in a checked pattern, the boxes set modern accents with retro charm. Black steel handles and decorative leather-look stripes round off the overall look with a touch of industrial flair. Whether as a stylish eye-catcher in the living room, as an organizer in the home office or as a decorative shelf for small items - these versatile companions bring structure to everyday life and can be perfectly combined with natural materials or clear shapes.
- Set of 4 checkered chests with hinged lid in black and white
- Made of wood and with a coated textile cover in a black and white pattern, the chests are as functional as they are stylish
- Black steel handles and decorative strips in leather look create a harmonious, high-quality overall look
- Versatile use, as a decorative object or to elegantly store cables, documents and other treasures
- Individual chest dimensions: 22.50 x 40.50 x 22.50 cm small, 28.50 x 48.50 x 28.50 cm medium, 34.50 x 56.50 x 34.50 cm medium, 40.50 x 64.50 x 40.50 cm large
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 41 cm |
| Width | 65.5 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 19.7 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Brown |
|---|---|
| Details: | Assembled, Big, Max. load-carrying capacity, Medium, Small |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Side parts: 100 % Polyethylene terephthalate, Handles: Steel lacquered, Paneling: Textile polyurethane-coated, Paper, 10 kg Max. load-carrying capacity, 5 kg Max. load-carrying capacity, 3 kg Max. load-carrying capacity, 5 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 22,50 x 40,50 x 22,50 cm Small, 28,50 x 48,50 x 28,50 cm Medium, 34,50 x 56,50 x 34,50 cm Medium, 40,50 x 64,50 x 40,50 cm Big |
| Season: | Saison2025-1 |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | November |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in