Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Elegant storage space in a quartet: this set of four beautifully designed chests brings stylish organization to the interior. In soft beige with gold-colored details, the design exudes pure elegance - perfect for modern glam looks with a touch of vintage charm. The textured leather-look surface provides additional depth, while shiny steel elements create sophisticated accents. Whether as decorative storage for favorite accessories, a stylish organizer in the home office or an eye-catcher on sideboards - the versatile boxes can be ideally combined with warm earth tones, marble or glass and add a luxurious twist to any room.
- Set of 4 chests with hinged lids in beige and gold
- Made of wood and with a coated textile cover in a leather look, the chests in soft beige are as functional as they are stylish
- Golden steel elements, the textured surface and elegant edging add a glamorous touch
- Versatile use, as a decorative object or to elegantly store cables, documents and other treasures
- Individual chest dimensions: 22.50 x 40.50 x 22.50 cm small, 28.50 x 48.50 x 28.50 cm medium, 34.50 x 56.50 x 34.50 cm medium, 40.50 x 64.50 x 40.50 cm large
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 41 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 41 cm |
| Weight | 20.7 kg |
| Volume (packed) | 0,16 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Assembled, Big, Max. load-carrying capacity, Medium, Small |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Side parts: Polyethylene terephthalate, Handles: Steel lacquered, Paneling: 100 % Polyester, 100 % Textile polyurethane-coated, 10 kg Max. load-carrying capacity, 5 kg Max. load-carrying capacity, 3 kg Max. load-carrying capacity, 5 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 22,50 cm Small, 28,50 cm Medium, 34,50 cm Medium, 40,50 cm Big |
| Season: | Saison2025-1 |
| Marketing calendar: | November |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in