Description
Functionality meets stylish design! This set of four boxes transforms everyday storage into a stylish design statement. The shiny silver surface with three-dimensional structure creates a modern, luxurious look, while the robust steel stands for durability. Perfect for elegantly storing cables, documents or personal treasures - whether in the office, living room or bedroom. Particularly effective in combination with glass and metal elements or as a contrast to warm wood tones in an industrial or contemporary style.
- Set of 4 modern boxes in silver
- The three-dimensional design in shiny silver creates an extraordinary, modern look
- Made from robust, durable steel
- The perfect way to store cables, documents and other treasures in style
- Sizes of the individual boxes: 20 x 40 x 25 cm small, 48 x 30 x 20 cm medium, 30 x 58 x 35 cm medium, 35 x 68 x 40 cm large
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 36 cm |
| Width | 68.5 cm |
| Depth | 40.5 cm |
| Weight | 21.75 kg |
| Volume (packed) | 0,15 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Assembled, Big, Max. load-carrying capacity, Medium, Small |
| Print catalogue: | Corpus: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Cap: Polyethylene terephthalate, Paneling: Steel lacquered, 10 kg Max. load-carrying capacity, 5 kg Max. load-carrying capacity, 3 kg Max. load-carrying capacity, 5 kg Max. load-carrying capacity, Assembled, 20 x 40 x 25 cm Small, 48 x 30 x 20 cm Medium, 30 x 58 x 35 cm Medium, 35 x 68 x 40 cm Big |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Caldera |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Loft | |
| Marketing calendar: | November |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in