Description
Every day is a celebration! A bar trolley has something wonderfully sophisticated and means that you're always ready to entertain spontaneous visitors. The shape is reminiscent of the Art Deco design school and the all-over look in black makes it particularly elegant. It is also wonderfully flexible with its castors and can be used as a mobile shelf in the kitchen, bedroom or bathroom.
- Elegant serving trolley in black with dark glass tops and a touch of retro design
- The circular frame is a typical Art Deco design element - and still elegant
- Also gives the bathroom, bedroom or kitchen a style upgrade, as storage for utensils
- New Year's Eve, Easter brunch or summer party: this trolley is always ready to celebrate anywhere, and can be easily moved thanks to the castors
- Very robust: the glass in the white-grey marble look is very suitable for everyday use. This bar trolley is handmade
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 86 cm |
| Width | 74 cm |
| Depth | 40 cm |
| Weight | 11.35 kg |
| Volume (packed) | 0,12 m³ |
Product information
| Color : | Black, Transparent |
|---|---|
| Details: | Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Permanently mounted, Rollable |
| Print catalogue: | Frame: Steel powder-coated, Shelf: 5 mm Glass Toughened safety glass Colored, Shelf: 20 kg Max. load-carrying capacity, Permanently mounted, Hand-crafted, Knocked-down, Rollable |
| Room: | Bar, Dining room, Living room |
| Season: | Saison2019-2 |
| Series: | Loft |
| Specials: | In stock, US-Fit |
| Marketing calendar: | December |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in