Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The furniture in our Travertino series combines minimalist design with the natural appeal of an elegant stone finish. The open-pored surface impresses with a fine, lively structure that is reminiscent of real travertine, not only visually but also to the touch, and adds depth to the interior. Every angle reveals new nuances and unique grains in delicate beige tones – calm, warm, and wonderfully harmonious. Thanks to its special coating, the surface remains resistant to everyday wear and tear and is easy to clean. As a dining table, Travertino becomes a stylish centerpiece – spacious, inviting, and ideal for social gatherings with natural charm.
- Large dining table in beige with a travertine stone look, 75 x 200 x 100 centimeters (H/W/D)
- A real design highlight in light travertine stone look, which radiates calm elegance and timeless clarity with its clear design language
- The vibrant structure gives it an authentic look and feel, and its coating makes it durable and easy to clean
- A decorative table for the living room, dining room, or home office
- Depending on the seating arrangement, the designer table can seat 6 to 8 people
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 100 cm |
| Weight | 122.7 kg |
| Volume (packed) | 0,70 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Main parts: Medium density fibreboard (MDF) Plastic-coated : Artifical Stone Travertine Look, Cover plate: 50 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Travertino |
| Trendshows: | Cosy Living, Modern Times |
| , Cosy – Nature, Modern – Living | |
Reviews
Log in