Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
No space for a dining room or a large dining area? Are you looking for a kitchen table? Then small dining sets are the ideal furnishing solution for you. Our three-piece Rosalie set stands out thanks to the excellent quality of its materials. The set consists of a table and two chairs: the round marble table has a diameter of 60 centimetres and a black central steel base. The advantage of tables with a central base is the legroom they provide, and their light visual appearance.
- 3-piece dining group with a bistro table and two chairs
- The round, white dining table features a marble top and black, lacquered metal base, 71x60x60cm (H/W/D)
- Upholstered, beige wooden dining chairs with Viennese wickerwork and bouclé cover
- Dimensions per chair 82 x 47.5 x 56 cm (H/W/D)
- A stylish furnishing idea for a dining area in a small dining room or kitchen
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 82 cm |
| Width | 65 cm |
| Depth | 65 cm |
| Weight | 32 kg |
| Volume (packed) | 0,17 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Nature |
|---|---|
| Details: | Each piece unique, Hand-crafted, Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Outdoor furniture assortment |
| Print catalogue: | |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
Log in