Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Innovative design meets visionary aesthetics: this is the “Fluid Realities” collection by Karim Rashid x KARE. This exclusive designer collaboration is the result of the creative collaboration between KARE and star designer Karim Rashid - one of the most influential personalities on the modern design scene. His unmistakable signature is reflected in iconic shapes and futuristic elegance. The designer furniture and lamps in this unique collection combine stylish innovation with functional clarity and make a real statement in any room.
- White dining table with brown, 76 x 200 x 100 centimeters
- Creative design from the hand of star designer Karim Rashid designed exclusively for KARE Design
- The soft, organic shapes and round corners characterize this designer table
- A gem of a table for the living-dining area or study
- Stable and robust legs made of powder-coated steel
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 100 cm |
| Weight | 42.19 kg |
| Volume (packed) | 0,39 m³ |
Product information
| Color : | Nature, White |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Ash Wood veneer Lacquered, Foot: Steel powder-coated, 2,20 cm Thickness of panel, 100 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Petal |
| Specials: | In stock, Karim Rashid |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Pop | |
Reviews
Log in