Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An elegant desk in a modern design – This desk makes an impact with its stylish look. Its elegant frame made of chrome-plated steel tubing gives Officia a very modern appeal, while the robust 8 mm thick clear glass table top adds a transparent and airy impression. Whether in your study or at the office, this desk will cut a stylish figure anywhere, turning work into fun! We also offer matching office chairs. Design: Pete Polar.
- For the modern furnishing style
- Design: Pete Polar
- A robust, 8 mm thick clear glass top
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 71 cm |
| Width | 160 cm |
| Depth | 80 cm |
| Weight | 36.85 kg |
| Volume (packed) | 0,25 m³ |
Product information
| Color : | Silvery, Transparent |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Glass Clear, Steel chromed, Steel lacquered, 40 kg Max. load-carrying capacity |
| Room: | Dining room, Office |
| Season: | Saison1981-1 |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Home Office |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in