Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This table is not just a piece of furniture - it is a real design statement. With its clear glass top and eye-catching elliptical frame, it attracts everyone's attention. The geometric shape of the base gives the table a futuristic elegance that works perfectly in both modern and classic interiors. Ideal for stylish dining areas or as a striking centerpiece in the living room, this table can be wonderfully combined with minimalist furniture, fine fabrics or metallic accents. A real highlight that enhances any room concept and is a real talking point.
- Round glass table with sculptural frame in greige, 76 x 120 x 120 centimeters (H/W/D)
- The elliptical table leg in modern greige makes this table the focal point of any dining area
- The round table top made of toughened safety glass is particularly easy to clean and creates a light look
- The frame is made of robust steel and painted to ensure stability
- With a diameter of 120 cm, the table offers space for 6 to 7 people, ideal for social gatherings
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 120 cm |
| Weight | 31.75 kg |
| Volume (packed) | 0,41 m³ |
Product information
| Color : | Beige, Grey |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Glass Toughened safety glass Clear, Foot: Steel lacquered, 10 mm Thickness of panel, 100 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Molekular |
| Specials: | In stock, Price cut |
Reviews
Log in