Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
With this toucan lamp you're guaranteed to win the jackpot in terms of style. The table lamp creates atmosphere and the exotic bird figure makes an impact with its highly decorative character. The animal lamp proves once again that KARE puts the fun into furnishing. Place the toucan on your windowsill, enhance a console table with it or even give it a home on your bedside table.
- Gold-coloured table lamp with the figure of a bird, 42 x 18.5 x 38.5 cm (H/W/D)
- With this creative and original lamp, you can instantly give your rooms a touch of flair
- The toucan is made of sturdy polyresin
- The cable is a practical 200 cm long
- Bulb 230 V, 50/60 Hz, E27 socket, number of bulbs 1, max. 40 W, bulb not supplied
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 37.5 cm |
| Width | 42 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 2 kg |
| Volume (packed) | 0,11 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Extras, In line, Lenght of wire, Partly dismantled, Textile-covered |
| Print catalogue: | Frame: Polyresin, 200 cm Lenght of wire, Flip-switch In line, Wire Textile-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Animal |
| Specials: | Deals, In stock, PRIMA |
| Topic: | Christmas, Home Office, Wild Summer |
| Marketing calendar: | May |
Reviews
Log in