Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Futuristic chic meets stylish lightness - this table lamp brings a modern sparkle to the room with its five shiny glass spheres in silver. The semi-transparent shades float like small planets around a slender frame with a cool chrome finish and provide softly diffused light with a sophisticated touch. Ideal as an eye-catcher on chests of drawers, consoles or bedside tables. In combination with glass, high-gloss surfaces or clean color schemes, they create an urban look with a statement character. A luminous sculpture that is not only functional, but also has that certain something.
- Modern table lamp with 5 glass shades in silver, 53.5 x 22 x 22 centimeters (H/W/D)
- Five round luminaires sweep around the slender steel frame with a silver chrome finish
- Semi-transparent with a shiny silver finish, the 5 glass globes provide pleasant lighting
- Works perfectly as a stylish bedside lamp or as a modern light source in the hallway or living room
- 230 V, bulb type LED, G9 socket, number of bulbs 5, max. 11 watts, bulb not included, bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 53.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 1.8 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Silvery |
|---|---|
| Details: | Extras, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Bar: Steel powder-coated, Lamp base: Steel powder-coated, Shade: Glass Plated, Decorative elements: 10 cm Shade, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Scala Balls |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in