Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A glamorous appearance with a wow effect - this table lamp brings a touch of glamour to any room with its golden finish. Five round glass bodies float elegantly around the delicate frame, creating an interplay of light, reflection and shape. The semi-transparent spheres create a warm, atmospheric glow - perfect for bathing living rooms or bedrooms in a soft light. On sideboards, bedside cabinets or in the entrance area, it attracts everyone's attention. It looks particularly elegant in combination with dark surfaces, velvet textiles or marble elements. A luminous design object with character.
- Modern table lamp with 5 glass shades in gold, 53.5 x 22 x 22 centimeters (H/W/D)
- Five round luminaires sweep around the slender steel frame with a shiny gold finish
- Semi-transparent with a shiny gold finish, the 5 glass globes provide pleasant lighting
- Works perfectly as a stylish bedside lamp or as a modern light source in the hallway or living room
- 230 V, bulb type LED, G9 socket, number of bulbs 5, max. 11 watts, bulb not included, bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 53.5 cm |
| Width | 22 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 1.8 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Extras, Partly dismantled, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Bar: Steel powder-coated, Lamp base: Steel powder-coated, Shade: Glass Plated, Decorative elements: 10 cm Shade, Wire Plastic-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Scala Balls |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Glam | |
Reviews
Log in