Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This unusual table lamp impresses with a successful combination of natural materials and modern flair, transforming any room into a cozy oasis of well-being. The beige-colored linen shade is lovingly interwoven with delicate wooden details that lend a subtle, organic touch and a special sophistication. The filigree, black lacquered steel frame impresses with its curved shapes, which lend the light an elegant lightness and make it versatile in a wide variety of interior styles. Perfectly suited as an atmospheric light source on bedside tables, sideboards or desks, this lamp sets natural accents and creates a warm, inviting ambience with timeless elegance.
- Unusual table lamp in black and beige with wooden details, 65 x 40 x 20 centimeters (H/W/D)
- Fine wood details, finely woven into the beige linen shade, combine design with a connection to nature
- The black steel frame with its rounded, slim design creates a light and modern look
- Placed as a stylish light source next to the sofa, reading chair or in the bedroom, the luminaire provides pleasant light
- 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 65 cm |
| Width | 40 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 2.9 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Extras, Foot-operated switch, Knocked-down, Plastic-covered |
| Print catalogue: | Shade: 50 % Silk, 50 % Linen flax, Frame: Steel powder-coated, Foot-operated switch, Wire Plastic-covered, Knocked-down, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Philadelphia |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in