Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Small but with a big impact - this table lamp in a trendy mushroom shape brings retro vibes and timeless elegance to the fore. Its glossy finish in delicate ecru lends rooms a soft lighting mood and makes it a stylish eye-catcher on sideboards, bedside tables or side tables. Made of enameled steel, it not only impresses with its high-quality look, but also with its long-lasting stability. Particularly charming in combination with natural materials, soft textiles or minimalist furniture. A perfect choice for anyone who loves functional lighting with a design character.
- Small mushroom-shaped table lamp in light beige, 27 x 29 x 29 centimeters (H/W/D)
- In delicate ecru, with a glossy finish and its trendy shape, this lamp is a timeless design highlight
- Made of robust steel and enameled, the light is particularly robust and durable
- Works as a bedside lamp or as an additional light source in the hallway or living room
- 230 V, socket E14, number of bulbs 1, max. 15 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 27 cm |
| Width | 30 cm |
| Depth | 30 cm |
| Weight | 1.62 kg |
| Volume (packed) | 0,03 m³ |
Product information
| Color : | Beige |
|---|---|
| Details: | Extras, Hand-crafted, In line, Lenght of wire, Partly dismantled, Textile-covered |
| Print catalogue: | Lamp base: Steel enameled, Shade: Steel enameled, 200 cm Lenght of wire, Hand-crafted, Flip-switch In line, Wire Textile-covered, Partly dismantled, |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Mushroom |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in