Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A luminous statement with retro charm: with its spherical shade and shiny silver details, this table lamp brings the glamour of bygone disco days back to the here and now. The shiny glass creates fascinating light reflections, while the matt black, tapered steel frame brings modern clarity to the design. As an eye-catching light source on the bedside table, a stylish accent in the living room or a decorative eye-catcher in the hallway, it sets stylistic highlights with a wink. Ideal for anyone who wants to combine functional lighting with a touch of extravagance – playful, sophisticated and with lots of personality.
- Unusual table lamp in black and silver, 64 x 20 x 20 centimetres (H/W/D)
- The round glass shade, with its shiny silver surface, is reminiscent of a glittering disco ball
- Completely black, the tapered steel frame creates a modern contrast
- Works as an original bedside lamp or as an additional light source in the hallway or living room
- 230 V, light source type LED, socket G9, number of light sources 1, max. 3 watts, light source not included, light source replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 64 cm |
| Width | 20 cm |
| Depth | 20 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Extras, Hand-crafted, In line, Knocked-down, Lenght of wire, Plastic-covered, Rack -foot, Shade |
| Print catalogue: | Shade: Glass Colored, Frame: Steel powder-coated, 150 cm Lenght of wire, 14 cm Ø Shade, 18 cm Rack -foot, Hand-crafted, Flip-switch In line, Wire Plastic-covered, Knocked-down, |
| Season: | Saison2025-1 |
| Series: | Disco Ball |
| Specials: | Deals, In stock |
Reviews
Log in