Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
Demi is a lighting series from KARE that combines function and attractive retro design in a charming way. The shade and base feature premium-quality enamelling and are absolutely easy to clean, while the shade mounting shines in gold. The lampshade focusses the light downwards, making Demi ideal for reading and working.
- Large desk lamp in vivid green with gold, 56 x 28 x 22 cm (H/W/D)
- Made of high-quality steel, enamelled and titanium-coated for a golden finish
- This skilfully designed table lamp references the retro style
- As decorative lighting in the bedroom, the functional reading lamp fits perfectly on the bedside table
- Bulb 230 V, socket E27, number of bulbs 1, max. 40 W, bulb not included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 56 cm |
| Width | 24 cm |
| Depth | 22 cm |
| Weight | 1.6 kg |
| Volume (packed) | 0,05 m³ |
Product information
| Color : | Green |
|---|---|
| Details: | Extras, Hand-crafted, In line, Lenght of wire, Textile-covered |
| Print catalogue: | Steel enameled, 200 cm Lenght of wire, Hand-crafted, Flip-switch In line, Wire Textile-covered, Knocked-down, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Demi |
| Specials: | In stock |
| Marketing calendar: | October |
Reviews
Log in