Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A table lamp in orange is the perfect solution when it comes to adding a refreshing touch to interiors. It brings a sunny atmosphere into rooms and has a positive influence on your mood. This is because the colour orange has a fresh, cheerful and youthful effect. But an orange-coloured lamp can also be used as a stylistic element, for example to breathe some Sixties retro flair into the interior. This designer lamp is therefore ideal for a variety of furnishing styles and creates a timeless, harmonious aesthetic with that certain special something.
- Orange-coloured table lamp with design flair,49 x 34 x 34 cm (H/W/D)
- The curved, organic shape of the lampshade will be an eye-catcher in any setting
- High-quality steel finish, with an enamelled base and shade
- The sheathed cable has a practical length of 200 centimetres
- Bulb 230 V, socket E14, number of bulbs 1, max. 15 W, bulb not included
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 49 cm |
| Width | 34 cm |
| Depth | 34 cm |
| Weight | 2.1 kg |
| Volume (packed) | 0,04 m³ |
Product information
| Color : | Orange |
|---|---|
| Details: | Extras, Hand-crafted, In line, Lenght of wire, Shade, Textile-covered |
| Print catalogue: | Steel enameled, 200 cm Lenght of wire, 34 cm Ø Shade, Hand-crafted, Flip-switch In line, Wire Textile-covered, Knocked-down, |
| Room: | Living room |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Cloudy |
| Specials: | Deals, In stock |
| Marketing calendar: | October |
Reviews
Log in