Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
This table lamp is more than just a light source – it is an artistic statement with symbolic power. Two magnificent fighting fish, in shiny gold, gracefully circle the base and lend the design a dynamic elegance. The black shade with a golden interior provides atmospheric, warm light and creates a cosy atmosphere. Perfect for enhancing bedside tables, consoles or hallways with a soft glow and a touch of exoticism. As a symbol of strength and harmony, this lamp not only brings style to your home, but also a special aura. An eye-catcher with depth.
- Unusual table lamp with fighting fish in gold and black, 53 x 36.5 x 20.5 centimetres (H/W/D)
- Two intricately crafted fighting fish with a golden finish swim dynamically around the lamp base
- Siamese fighting fish embody strength and balance and bring tranquillity to your bedside table, sideboard or entrance area
- The linen shade provides pleasant light, whether as a bedside lamp or as an additional light source in the hallway or living room
- 230 V, light bulb type LED, socket E27, number of light bulbs 1, max. 40 watts, light bulb not included, light bulb replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 53 cm |
| Width | 36.5 cm |
| Depth | 20.5 cm |
| Weight | 2.36 kg |
| Volume (packed) | 0,06 m³ |
Product information
| Color : | Golden |
|---|---|
| Details: | Extras, In line, Knocked-down, Lenght of wire, Plastic-covered, Shade |
| Print catalogue: | Shade: Linen flax, Bar: Steel powder-coated, Frame: Polyresin, 200 cm Lenght of wire black, 36 x 20 cm Shade, Flip-switch In line, Wire Plastic-covered, Knocked-down, |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Betta Fish |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in