Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
A blend of design and functionality: this modern table lamp with three delicately tinted glass spheres adds atmospheric lighting accents to any setting – even when switched off, its shimmering reflections are enchanting. The minimalist frame made of powder-coated steel provides graphic elegance, while the marble base creates a high-quality contrast and guarantees a secure footing. Whether on the bedside table, sideboard, or as an eye-catcher on the desk, this lamp plays with light, form, and material in a stylish way and fits perfectly into urban living concepts with a touch of extravagance.
- Modern table lamp in black with three round glass shades, 175 x 30 x 30 centimeters (H/W/D)
- Three glass ball shades with their special coloring create fantastic reflections, even when they are switched off
- The black frame made of sturdy steel impresses with its clean lines and timeless modernity
- The base made of fine marble ensures stability on the side table or as a bedside lamp
- 230 V, G9 socket, number of bulbs 3, max. 3 watts, bulbs not included, bulbs replaceable
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 83 cm |
| Width | 18 cm |
| Depth | 18 cm |
| Weight | 2.3 kg |
| Volume (packed) | 0,08 m³ |
Product information
| Color : | Black |
|---|---|
| Details: | Extras, Hand-crafted, In line, Lenght of wire, Partly dismantled, Plastic-covered, Rack -foot, Shade |
| Print catalogue: | Shade: Glass Colored, Frame: Steel powder-coated, Lamp base: Steel powder-coated, 150 cm Lenght of wire, 14 cm Ø Shade, 18 cm Rack -foot, Hand-crafted, Flip-switch In line, Wire Plastic-covered, Shade: Partly dismantled, |
| Room: | Office |
| Season: | Saison2025-2 |
| Series: | Alcapone |
| Specials: | In stock |
Reviews
Log in