Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
An allround success: with a base diameter of 60 cm and a 120 cm top, this table fits in any dining room and performs well as a living room table. Its advantage is the round shape, so that it can be placed conveniently even when there is little space. Invitation can also be used as a workstation and meeting table in the office or home office. With the Invitation series, which is rich in variations, you can solve any furnishing challenge - whether with ready-made models or individual combinations of base and tabletop, according to your needs and wishes.
- Round white dining table: a design classic with a stylish tulip base, here in the colour of brass
- Solid and stable: a brushed stainless steel base with a diameter of 60 cm
- Size: with its diameter of 120 cm, it comfortably seats six people
- Easy care: the lacquered table top can simply be wiped clean with a damp cloth
- Huge selection: discover more Invitation tables with a wide selection of colours, sizes and materials
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 76 cm |
| Width | 120 cm |
| Depth | 120 cm |
| Weight | 47 kg |
| Volume (packed) | 0,51 m³ |
Product information
| Color : | Golden, White |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Medium density fibreboard (MDF) Lacquered, Foot: Stainless steel brushed, 25 mm Thickness of panel, 50 kg Max. load-carrying capacity, |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2021-2 |
| Series: | Invitation |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Mix and Match | |
Reviews
Log in