Description
The Grace series features a fluted design crafted from high-quality solid mango wood, making it a stylish design highlight in any living space. Delicate, gold-colored details made of galvanized steel lend the furniture an elegant lightness and underscore its modern interior character. A unique piece, carefully handcrafted from FSC®-certified solid wood with a trendy fluted finish, ensuring quality, sustainability, and timeless aesthetics. The spacious dining table becomes the focal point for social evenings, dinner parties, or family meals. Rounded off with a matching ceiling light and paired with stylish chairs in soft shades, or bold colors and eye-catching patterns for contrast, the result is a modern dining area with an inviting atmosphere.
- Large dining table in brown, made of grooved solid wood with gold accents, 77 x 180 x 90 centimeters (H/W/D)
- Design highlight: The Grace series captivates with its combination of elegant marble and a fluted mid-section crafted from high-quality solid mango wood
- The rounded, fluted table legs with height-adjustable glides make the table the focal point of the dining area
- Seats up to 6 people, depending on the seating arrangement, making it perfect for cozy brunches or lively dinners
- Every piece of Grace furniture is a one-of-a-kind, handcrafted item made from FSC® C149863-certified solid mango wood
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 77 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 67.5 kg |
| Volume (packed) | 0,75 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Adjustable in height, Each piece unique, FSC certified, Hand-crafted, Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Thickness of panel |
| Print catalogue: | Tabletop: Mango Solid wood Stained-lacquered, Legs: Mango Solid wood Stained-lacquered, Foot: Steel powder-coated, 5 cm Thickness of panel, 40 kg Max. load-carrying capacity, Hand-crafted, Each peace unique, Floor glides: Adjustable in height, Partly dismantled, FSC certified |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2023-1 |
| Series: | Grace |
| Specials: | In stock |
| Trendshows: | Elegance |
| , Elegance – Modern | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in