Log in with your account to see the item price.
Log in
Description
The Downtown table is not a classic four-legged friend - luckily! Its dynamically shaped steel and oak base is not only particularly attractive, but also guarantees more legroom. The solid top made of oiled oak skilfully adapts with bevelled edges. A designer dining table and certainly also good to use as a desk and meeting table.
- Oiled oak, feels great!
- Room for up to 6 people with lots of legroom
- References the Scandinavian look
- Also irresistible as a desk
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 77.5 cm |
| Width | 90 cm |
| Depth | 180 cm |
| Weight | 47 kg |
| Volume (packed) | 0,27 m³ |
Product information
| Color : | Black, Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Knocked-down, Max. load-carrying capacity |
| Print catalogue: | Oak Solid wood Lacquered, Steel powder-coated, 40 kg Max. load-carrying capacity, Knocked-down |
| Room: | Dining room |
| Season: | Saison2018-1 |
| Series: | Downtown |
| Specials: | In stock, Price cut |
| Trendshows: | Modern Times |
| , Modern – Living | |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in