Description
A statement piece for stylish outdoor moments! This generous dining table made of solid teak brings natural elegance to the patio, balcony or garden. Thanks to its weather-resistant, oiled surface, it impresses with its durability and robust quality. Perfect for long summer evenings, extended brunches or social gatherings with family and friends. Combined with modern chairs, elegant tableware or colorful textiles, it creates a unique look - from minimalist to Mediterranean. A real highlight for anyone who wants to dine outside just as stylishly as inside
- Large outdoor dining table made of teak wood, 75 x 200 x 90 centimeters (H/W/D)
- This garden table seats up to 8 people, perfect for shared meals, convivial evenings and relaxed outdoor celebrations
- Made of weather-resistant, oiled solid teak wood and therefore ideal for balconies, terraces and gardens
- Can be harmoniously combined with different chairs, tableware and decorations and can be integrated into any living style
- The classic design and natural materials enhance any dining area - indoors or outdoors
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 200 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 44 kg |
| Volume (packed) | 0,21 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Outdoor furniture assortment, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Teak Solid wood Oiled, 40 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Outdoor furniture assortment |
| Room: | Dining room, Outdoor |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Bella |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in