Description
This elegant outdoor dining table made of teak brings a breath of fresh air to any outdoor area! The robust, oiled surface makes it the ideal companion for patios, balconies and gardens - whatever the weather. With its timeless design, the table can be wonderfully combined with a wide variety of chairs and accessories, whether in a modern minimalist or rustic country style. Whether for cozy dinners, exuberant celebrations or relaxed hours with friends and family - it always creates a warm, inviting atmosphere and ensures unforgettable moments outdoors
- Large outdoor dining table made of teak wood, 75 x 180 x 90 centimeters (H/W/D)
- This garden table seats approx. 6 to 8 people, perfect for communal meals, sociable evenings and relaxed outdoor celebrations
- Made of weather-resistant, oiled solid teak wood and therefore ideal for balconies, terraces and gardens
- Can be harmoniously combined with different chairs, tableware and decorations and can be integrated into any living style
- The classic design and natural materials enhance any dining area - indoors or outdoors
Dimensions/ Weight (without packing)
| Height | 75 cm |
| Width | 180 cm |
| Depth | 90 cm |
| Weight | 39 kg |
| Volume (packed) | 0,38 m³ |
Product information
| Color : | Brown, Nature |
|---|---|
| Details: | Max. load-carrying capacity, Outdoor furniture assortment, Partly dismantled |
| Print catalogue: | Teak Solid wood Oiled, 40 kg Max. load-carrying capacity, Partly dismantled, Outdoor furniture assortment |
| Room: | Dining room, Outdoor |
| Season: | Saison2024-2 |
| Series: | Bella |
| Specials: | In stock |
| Topic: | Wild Summer |
Reviews
0 of 0 reviews
Average rating of 0 out of 5 stars
Log in